Kouření

30. ledna 2016 v 17:30 | The Girl |  Slohy
Tak zde je můj sloh, který jsem psala minulý rok ve škole. Měla to být úvaha a mě, ani nevím proč napadlo napsat o kouření. Já totiž nesnáším cigarety a jaký je lepší způsob, než své pohoršení ventilovat do slohové práce? No je to dost dlouhé, tak snad to vydržíte čísti až do konce.V této slohové práci bych se chtěla zamyslet nad problematikou kouření.
Pro ukázku vám zde popíšu situaci, která je v dnešní době velice běžná a sama jsem ji zažila.
Jedenáctiletý kluk dává svému šestnáctiletému kamarádovi stokorunu, který poté odchází na náměstí směrem k samoobsluze. Zde předává stokorunu dospělému muži s prosbou, jestli by mu nekoupil cigarety. Po chvíli se muž vrací s krabičkou cigaret v ruce, chlapec poděkuje a vrací se ke své partě, která se skládá z dětí převážně ve věku 11-12 let. Většina z těchto dětí si s radostí cigaretu vezme a vykouří ji, ale jedna cigareta samozřejmě nestačí, za chvíli následuje druhá a pak i třetí.
Nad touto situací je mi smutno, nechápu proč děti už v 5. třídě začínají kouřit. Vlastně to svým způsobem chápu, chtějí být za velké frajery a být "cool" a chtějí všem ukázat, že už nejsou tak malí. Na druhou stranu mi přijde, že kouření začíná být u mladší pubertální mládeže (11-15) čím dál více "out". Podle mě spíše narazíte na tyto děti na vesnici, než ve městě. Ve většině případech to bývají děti ze slabších sociálních vrstev, k okolí jsou lhostejní a jejich rodinné vztahy nejsou také úplně ideální. Ale toto samozřejmě nemusí být pravidlem.
Také se mi zdá, že když už vídám někoho od nás ze školy s cigaretou v ruce, jsou to hlavně dívky, ráda bych věděla čím to je. Možná začaly kouřit proto, aby na sebe upozornily, nebo aby ukázaly, že se vyrovnají klukům. Anebo je to zkrátka pouhé zdání?
Já potřebu kouřit proto, abych byla "cool", naštěstí nikdy neměla a ani mě to nijak extra nepřitahovalo. Spíše naopak. Navíc tento odpor umocnil strach z toho, že by mi bylo špatně. Cigaretový kouř silně a dlouho páchne, takže když vás obejme člověk, který před chvílí kouřil, není to zrovna dvakrát příjemné. Ono ani není příjemné, když do tramvaje přistoupí cestující, kteří právě na zastávce dokouřili. Zápach po cigaretách se pak šíří celou tramvají. Nebo mi vadilo, když se nade mnou naklonila jedna paní profesorka, která si zřejmě zapálila před ukončením přestávky.
Zažila jsem situaci, kdy ke mně přišla dívka z deváté třídy a zeptala se, zda bych jí nepůjčila peníze. Chtěla si totiž koupit cigarety. A i když jsem ty peníze měla, nepůjčila jsem je jí. Neměla jsem totiž důvod, něco takového podporovat.
Nesnáším pach cigaret. Bohatě mi stačilo, že kouřil můj otec i děda. Naštěstí oba dva už přestali a jsem na ně hrdá. Čím jsem starší, tím více mi kuřáci vadí. Strašně mě mrzí, že nemůžu chodit do své oblíbené kavárny, kde dělají opravdu výbornou čokoládu. Je tam totiž tak strašně zakouřeno, že když pak vyjdete ven, jste opravdu velmi cítit. Málokdo vám uvěří, že jste tím kouřem pouze načichlí. Ano, v restauracích i v kavárnách jsou též nekuřácké koutky. Jenže tyto koutky většinou nebývají odděleny zdí, takže vlastně svůj účel bohužel neplní. Často postrádám i kvalitní ventilaci, či odvětrávání. Určitě bych uvítala více nekuřáckých kaváren a restaurací. Myslím, že hodně lidem by se ulevilo, ale hodně lidem by se to bohužel i nelíbilo. Chápu, když si muži v hospodách u piva zapálí cigaretu, ale v restauraci? Tam, kde většina lidí jí? Copak by si také doma zapálili v kuchyni po večeři cigaretu i přesto, že by s nimi u stolu sedělo jejich malé dítě?
Stejně tak mi zůstává rozum stát nad matkami, které mají v jedné ruce cigaretu a druhou rukou řídí kočárek, ideálně ještě s mobilem u ucha a nakonec i s plačícím dítětem. Nebo rovnou těhotné ženy s cigaretou u úst. Takové ženy, budoucí maminky, opravdu nechápu. Proč to tomu malému tvorečkovi, který se nijak nemůže bránit, dělá? On nemůže říct: "Mně to vadí!" Stejně tak mi přijde nevhodné zapalovat si cigaretu v autě, ve kterém cestují i děti.
Hlavní podstatou celé věci je to, že kouření není normální. Cigarety jsou vlastně drogy. Lidé si na nich velice rychle vytvoří silnou závislost. Začne to jednou cigaretou, ale může to skončit celou, nebo rovnou několika krabičkami denně. Nejhorší na tom je, že dlouholeté kuřáky od kouření nic neodradí. Nefungují na ně žádné výstražné upozornění, obrázky, celosvětové statistiky, ale ani nátlak příbuzných. Prostě se tabáku odmítají vzdát. Mnoha lidem totiž cigareta svým způsobem pomáhá. Třeba když jsou ve stresu, vždy mají u sebe schovanou krabičku s tím malým zázrakem. Jaká je to pak úleva, když se třesoucím rukám podaří cigaretu zapálit! Ale už si neuvědomují, že cigarety velmi škodí zdraví. Možná si to i uvědomují, ale odmítají tuto skutečnost připustit. Většinou jsou to výmluvy typu: "Ale můj děda se dožil devadesáti a to dlouhá léta kouřil." Nebo: "Má teta žila zdravě, nikdy nekouřila, nepila, a přesto umřela v pouhých padesáti letech." Některým lidem vystačí bez sebemenších problémů elektronická cigareta, protože je uklidní. Zkrátka pro ten pocit, mít v ústech cigaretu. Bohužel, hodně silných kuřáků však elektronické cigarety nezvládá, protože to prostě "neni vono".
A jako další negativum cigaret bych chtěla zmínila jejich vysokou cenu. Kdybych kouřila například proslavené cigarety Camel, které stojí zhruba 80 Kč a vykouřila krabičku za týden, jelikož bych nebyla silný kuřák, za měsíc by mně to vyšlo na 320 Kč. Za rok na 3 840 Kč a za to už bych si mohla koupit nějaký mobil, tablet, či jinou elektroniku. To si raději koupím tablet, než abych takové peníze prokouřila. Navíc v mém věku je 320 Kč měsíčně docela slušná částka. A což teprve u jedenáctiletých dětí. Když vykouříte jako dlouholetý kuřák krabičku denně, za rok utratíte 29 200 Kč. Což může znamenat, že si prokouříte případnou dovolenou. Za deset let je to již 290 200 Kč. Za takové peníze si můžete pořídit pěkné auto či novou motorku. Je vážně neuvěřitelné, kolik peněz "sežerou" cigarety.
A můj závěr? Prosím vás lidi, nezačínejte si s tabákem. Vážně to nestojí za to. Vždyť normální je nekouřit!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 30. ledna 2016 v 19:36 | Reagovat

Pod to se nemohu nic jiného, než podepsat :) Taky nesnáším cigaretový kouř, zvedá se mi z toho žaludek...
Jediný, u koho mi cigaretový smrad nevadí je můj kamarád, který to nějak vždycky smíchá s vůní kávy a aviváže, že se to dá dýchat :)

2 dreams-young-girl dreams-young-girl | Web | 30. ledna 2016 v 19:47 | Reagovat

[1]: Jsem ráda, že nejsem jediná komu to tak vadí. Já zas třeba víc snáším doutníky.

3 Jakub Švandrlík Jakub Švandrlík | E-mail | Web | 30. ledna 2016 v 22:25 | Reagovat

Přesvědčit kuřáky, aby nekouřili je velice složitá problematika. Tvá snaha je však celkem slušná. Udělala jsi dobře, že jsi se rozepsala o těch "penězích".

Kdyby jsi chtěla spolupracovat, tak mě kdyžtak kontaktuj na: jakubsvandrlik@seznam.cz /Tvůj blog mi přijde celkem smyslný ;)

4 Natálie Natálie | Web | 2. února 2016 v 21:54 | Reagovat

jsem stejného názoru.. :) ale ohledně těch peněz.. pro nás je to velká částka, ale oni si zase odepřou něco, za co si to koupí, ale my dejme tomu těch 320,-kč utratíme za něco jiného :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama